Hydroterapia

Bądź też tak zwana akwaterapia, wodolecznictwo, jedna z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych metod leczenia w fizjoterapii. Stosuje się w niej różne stany skupienia i ciśnienia wody. Kuracja zwiększa ogólna odporność organizmu, redukuje stres, zwiększa przemianę materii, poprawa pracy serca i układu krążenia, zwiększenie ukrwienia tkanek i przepływu chłonki.

Hydroterapia w Kaw-Med

Zalecana zarówno dla osób zdrowych, jak i pacjentów chorych cierpiących na liczne schorzenia.
Hydroterapia:

 • wskazania
 • choroby serca
 • choroby układu krążenia
 • choroby układu oddechowego
 • przewlekłe choroby narządu ruchu
 • choroby przewodu pokarmowego
 • choroby narządów rozrodczych
 • urazy
 • bezsenność

Rodzaje zabiegów

W hydroterapii istnieje ponad 120 zabiegów z wykorzystaniem wody, nie będziemy wymieniać wszystkich ale wymienimy kilka które wiemy iż są skuteczne – czyli pomagają twojemu zdrowiu.

Zabiegi wykorzystujące wodę o niskiej temperaturze stosowane są w przypadku:
nieżytach oskrzeli,
chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy,
osłabieniu czynnościowym pęcherza moczowego,
niedomaganiu mięśni pochwy,
ostrym zapaleniu stawów czy też zapaleniu żył.

Zabiegi o temperaturze obojętnej są wskazane przy:

 • napięciu psychicznym i mięśniowym,
 • bezsenności,
 • pobudzeniu ogólnym,
 • niepokoju.

Zabiegi ciepłe wykorzystuje się w:
chorobach narządów jamy brzusznej,
zaburzeniach czynnościowych i nieswoistych chorobach dróg oddechowych,
chorobach tkanek powierzchniowych.

Zabiegi gorące są natomiast stosowane przy:
czyrakach,
powierzchownych ropniach,
są również wskazane dla osób zdrowych.

Ponadto zabiegi hydroterapeutyczne zalecane są także przy cellulicie, nadwadze, bezsenności, stresie, zmęczeniu, przewlekłych bólach głowy, nadpobudliwości nerwowej, żylakach, zaburzeniach krążenia obwodowego, nadciśnieniu tętniczym, bólach reumatycznych, stanach po złamaniach oraz zwichnięciach, nerwobólach, nerwicach i stanach wyczerpania psychicznego, bólach pleców i kręgosłupa.

Stosowanie hydroterapii zaleca się także kobietom w ciąży. Ciepła i przyjemnie pachnąca woda pozwala na doskonały relaks.

Pod koniec ciąży, kiedy brzuch osiąga już znaczne rozmiary ciepła woda pozwala na odprężenie i odciążenie kręgosłupa.

Jednak zbyt ciepła woda może negatywnie wpłynąć na ciężę, a czasami również doprowadzić do silnych skurczów, krwawień oraz przedwczesnego porodu.

Hydroterapia – przeciwwskazania

psychozy
zaawansowana anemia
wyniszczenie organizmu

Kąpiele solankowe – odbywają się w wodach chlorkowo- sodowych. Solanka normalizuje ciśnienie tętnicze, poprawia krążenie, pobudza przemianę materii i przewietrzenie płuc, odpręża. Zalecane przy niezaawansowanej miażdżycy, bezpłodności, przewlekłych chorobach dróg oddechowych, otyłości i bezsenności.
Kąpiele aromatyczne – posiadają działanie ogólnoustrojowe, podczas tego typu kąpieli wykorzystywane są olejki eteryczne i w zależności od właściwości roślin na bazie których powstały olejki, posiadają szczególne właściwości. Można wyróżnić kąpiel sprzyjającą redukcji cellulitu, nawilżającą i kojącą, relaksującą, energetyzującą i inne.
Polewania – odbywają się poprzez polewanie skóry zimną lub bardzo zimną wodą. Działają hartująco, przeciwzapalnie, poprawiają ukrwienie i metabolizm. Zalecane przy żylakach kończyn dolnych i odbytu, osłabieniu mięśni stóp, płaskostopiu.
Okłady – dzielą się na zimne i gorące, polegają na nałożeniu wilgotnej bawełnianej tkaniny na daną część ciała. W zależności od rodzaju wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszające obrzęk lub hamujące krwawienie.
Kąpiele częściowe – chory siada w wannie wypełnionej wodą. W przypadku kąpieli częściowej- wanna napełniona jest do połowy i woda sięga najwyżej do pępka a chory jest nią polewany i nacierany (zwłaszcza piersi i plecy).