Masaż Shantala

Jednym z najpopularniejszych masaży dla niemowląt i małych dzieci jest masaż Shantala.

Masaż Shantala polega na wykonywaniu prostych ruchów głaszczących i delikatnych uciśnięć. Mają one na celu uspokoić dziecko, zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa i stymulować jego rozwój. Ponadto masaż Shantala kształci w dziecku umiejętność rozluźniania się, co w późniejszym czasie może przełożyć się na łatwość w relaksowaniu i odstresowaniu się. Dzięki masowaniu dzieci lepiej poznają swoje ciało, kształtuje się również świadomość ciała. Masaż Shantala zaleca się już od pierwszych dni życia dziecka.

Specyfiką masażu Shantala jest to, że wywiera pozytywny wpływ zarówno na osobę masowaną, jak i masującą. Poza wymiernymi korzyściami, takimi jak poprawa trawienia czy uregulowanie snu, wzmacnia więź między matką a dzieckiem i zaspokaja potrzebę obustronnego kontaktu dotykowego. Masaż Shantala ma aspekt psychologiczny i emocjonalny, a nie tylko cielesny.

Masaż Shantala jest prostą techniką, którą po odpowiednim przeszkoleniu mogą wykonywać rodzice samodzielnie w domu. Odpowiednie przygotowanie opiekuna pozwala na precyzyjne i świadome masowanie, rodzic wie jak wykonywać poszczególne ruchy i jaki niosą one ze sobą cel, dodatkowo każdy wyszkolony rodzic nie ma obaw żeby masować, a to ważne ponieważ dzieci bardzo łatwo odczytują nasze emocje, jak również lęk czy stres.

Przeszkolenie rodzica jest bardzo ważne, rodzic nie tylko wie jak przygotować siebie, dziecko i pomieszczenie do masażu, ale również potrafi przyjąć odpowiednią pozycję, która jest wygodna i bezpieczna dla siebie i dziecka, wie jak układać dłonie i dlaczego właśnie tak, wie jakim tempem powinien pracować oraz czego unikać.